Palma Kokosowa w Domu - Jak dbać?

Palma kokosowa w domu - Czy to możliwe?

Egzotyczne palmy kokosowe kojarzą nam się z wakacjami w ciepłych krajach, jednak możemy je również uprawiać jako rośliny doniczkowe w naszym domu.

Aby palma kokosowa dobrze rosła w warunkach domowych, należy zapewnić jej wysoką temperaturę i jasne stanowisko.

Optymalna temperatura dla tej rośliny to 24-28 stopni, a zimą można ją czasowo obniżyć do max 20 stopni.

Latem możemy wystawić palmę na balkon, taras lub do ogrodu, pamiętając jednak, aby ją zabrać do domu, gdy temperatura spada poniżej 15 stopni.

Poznaj wszystkie sekrety, jak pielęgnować palmę kokosową w domu w dalszej części artykułu.

Zalety palmy kokosowej w domu:

Palma kokosowa - dekoracyjna roślina w Twoim domu

Cocos nucifera, jest rośliną z rodziny Arecaceae, pochodzącą z Azji i Ameryki Południowej. W naturalnych warunkach może osiągnąć wysokość do 30 metrów, ale w uprawie doniczkowej zazwyczaj nie przekracza 2 metrów. Jej dekoracyjne pierzaste liście, o długości do 6 metrów i szerokości do 90 centymetrów, dodają wyjątkowego uroku. Na zdjęciu obok widać bardzo młoda palmę oraz już trochę bardziej rozwiniętą.

Jak hodować palma kokosową w domu?

Krok 1:  Palma jest rozmnażana poprzez wysiew nasion, czyli orzechów kokosowych. Niestety, orzechy dostępne w sklepach spożywczych nie są przeznaczone do siewu. Aby wyhodować palmy, należy zakupić orzechy hodowlane w specjalistycznym sklepie. Oczywiście jest również możliwość zakupu już wyrośnieętej roślinki.

Krok 2:  Po zakupie odpowiedniego nasiona, należy przygotować podłoże. Dno doniczki należy wyłożyć warstwą drenażu, a następnie napełnić specjalnym podłożem do palm. Orzech kokosowy należy umieścić płasko na powierzchni podłoża, bez przysypywania go ziemią. Doniczkę z nasionem należy trzymać w ciepłym pomieszczeniu. Po kilku tygodniach zacznie pojawiać się kiełek rośliny.

Krok 3: Palma kokosowa jest bardzo wrażliwa na przesadzanie, dlatego powinno się unikać jej przesadzania. Jeśli sadzimy palmy z orzechów, należy to zrobić od razu w większej doniczce. Jeśli zakupiliśmy gotową sadzonkę, warto ją trzymać w pojemniku, w którym została kupiona, jak najdłużej. Przesadzanie należy wykonywać bardzo delikatnie, tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Jak dbać o palmę kokosową w domu?

Palma kokosowa, choć nie jest rośliną wymagającą w warunkach naturalnych, jej hodowla w naszej strefie klimatycznej może stanowić wyzwanie, zwłaszcza dla początkujących miłośników egzotycznych roślin. W doniczce nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinie naturalnych warunków, takich jak piaszczysta, słona plaża. Dlatego najważniejsze jest zapewnienie roślinie jak najlepszych warunków cieplnych.

  1. Miejsce: Palma kokosowa lubi jasne stanowiska, ale nie narażone na bezpośrednie działanie słońca. Temperatura dla wzrostu rośliny to 24-28 stopni C. Roślina wymaga także wysokiej wilgotności powietrza. Latem możemy ją umieścić na tarasie, balkonie lub w ogrodzie, ale zimą powinna być trzymana w ciepłym, jasnym i wilgotnym pomieszczeniu. Ustawienie rośliny w pobliżu nawilżacza powietrza jest korzystne, a należy unikać przeciągów.

  2. Ziemia i podlewanie: Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre, ponieważ korzenie rośliny szybko gniją. Podczas podlewania należy uważać, aby nie zmoczyć orzecha na powierzchni podłoża, ponieważ nie lubi on zalewania i może gnuśnieć.

Palma kokosowa jest wrażliwa na błędy uprawowe i może reagować zrzucaniem liści lub zasychaniem. Zbyt suche powietrze może prowadzić do zaatakowania przez pasożyty, takie jak przędziorki. Najczęstszym błędem jest przelewanie rośliny i stosowanie nieodpowiedniego, ciężkiego podłoża, które nadmiernie magazynuje wodę przez co korzeń zaczyna gnić.

Ręcznie wykonane akcesoria domowe prosto z Indonezji. #Less Waste

Podsumowanie

Palma kokosowa to piękna roślina wnosząca wiele dobrego dla miru domowego. Nie jest ona najprostsza w hodowli w domu, jednak wynagradza ona wiele swoim pięknym i niepowtarzalnym wyglądem.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top

Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i naszych serwisów. Polityka plików cookies